6/23/2013

Animáció

Összesen 26 animáció, mese került ebbe a kalapba. Aztán találtam még egyet, amit előtte az összegzésembe nem vettem bele. A lénye itt is ugyanaz: csak olyan meséket nézek meg, amiknek az animáció részével elégedett vagyok. Így 8-9 pontos nálam az animáció rész az összesnél. DE ezek a mesék jóval többek, mint animáció, ez a másik oka, hogy megnéztem őket…

Dante – Pokol

Valószínűleg mindenki ismeri Dante Isteni színjáték című művét, ez a 2010-es animáció annak nyomán született. A története nem minden pontjában tükrözi az eredeti művet, ám annál látványosabb a vásznon. Személy szerint én nagy rajongója vagyok az eredeti műnek, ezért néztem ezt is meg, de nekem – pont az eltérések miatt – nem jött be. Ám ettől eltekintve, ha önmagában nézem, és nem hasonlítgatom az írott műhöz, akkor izgalmas, fordulatos, van benne szerelmi szál, történelmi vonatkozás, „gyilkolászás”, vagyis minden, amit elvárhatunk tőle a címe alapján…

Final fantasy

A Final fantasy egy fantasztikus gyönyörű grafikájú videojáték, eredetileg. Ez idáig összesen 14 videojátékot adtak ki 1987-2010 között. Ezek után készül még 4 animációs film, 3 rádiódráma, 12 zenei hanganyag (lemez, stb.), 15 regény és/vagy manga. Mivel azonban ez egy filmekkel foglalkozó rész, így csak a 4 animációs filmről szólok.
1994: ez a rész a Final Fantasy 5 (videojáték) után játszódik 200 évvel, nálunk nem volt látható. Új gonosz tör hatalomra, aki a Kristályok megszerzését tűzte ki céljául, így Linaly (Bartz leszármazottja) és barátja Pretz elindulnak, hogy a Fény harcosainak új generációját.
2001: nálunk a Harc szelleme címen ment. 2055-re minden megváltozik, a városok elpusztultak és az embereknek a vad természettel és a támadó idegenekkel is meg kell küzdeniük. Ebben a világban küzd Aki, a beteg tudóslány, akit egy katonai osztag kísér veszélyes küldetéseire…
2001: ez egy 25 részes sorozat, amit szintén nem láthattunk hazánkban. Egy 12 éves ikerpár kalandjaiba nyerünk bepillantást, akik a szüleiket keresve árhuzamos világba utaznak. A történet magába vegyíti a többi FF-t, de az egész nagyon zavarosra sikerült…
2005: nálunk is megtekinthető, Advent children néven. A békés világot egy világméretű járvány készül elpusztítani, így a magányt választó harcos, Cloud ismét a tettek mezejére lép, hogy megmentse a világot…

Értelem szerűen a 2001-es és a 2005-ös film elemzésképes nálam, amik nagyszerűen sikerültek. Ezt minden gond nélkül állíthatom. A történet nagyon jó, a karakterek kidolgozottak, az egész univerzum lenyűgöző. Amit az alkotók a FF köré felépítettek, történetek, szereplőgárda, idővonal és az egész univerzum az nagyon jól ki van építve, érdemes a film a megnézésre…

Zambézia

A 2012-es film főszereplője Vijju, a fiatal sólyom, aki apjával igen távol él mindentől (kaland, madarak, zajló élet), ami a fiatal sólyomnak hiányzik. Ezért egy veszekedés után elindul a madarak városába, hogy csatlakozzon a híres Hurrikán védelmi osztaghoz…

Nagyon aranyos kis mese, van mondanivalója, szép a kivitelezése, a története, van benne izgalom, romantika, múlt titkai, apa-fia konfliktus, stb. Vagyis valóban adott benne minden a szórakozáshoz.

A Zöld urai

A 2013-as film főszereplője Mary, a fiatal lány, aki egy véletlen folytán összezsugorodik és apró lények (pl. tündérek) világában találja magát. Jövetelének célja van, megmenti ezt a népet, ez által a világot is…

Ismételni vagyok kénytelen magamat: aranyos kis mese, van mondanivalója, szép a kivitelezése, a története, van benne izgalom, romantika, stb. Nálam ez jobb, mint a Zambézia, egy egész ponttal.

Monster High

A MH őrület 2010-ben kezdődött a babákkal, majd folytatódott a spin-offokkal és a filmekkel. Jelenleg én a 83 spin offról (2-3 perces, 2010-2013), az 5 különleges epizódról, a 6 tévéfilmről és a 3 teljes hosszúságú filmről beszélek.
A történet a Szörnyek középiskolájában játszódik, ahova vérfarkasok, vámpírok, stb. járnak, természetesen nem félelmetes, hanem nagyon vagány, divatos mai tinikként.
Kissé butácska az egész, igazi kislányos, csajos mesevilág. De mivel van mondanivalója a részeknek, ezért nekem tetszenek, legalábbis amiket láttam, mert azért nem néztem én meg ezek közül mindent.

Rontó Ralph

A 2012-es film főszereplője Ralph, egy számítógépes játék rosszfiúja, aki arra vágyik, hogy szeressék, ünnepeljék, ezért egy napon kimegy a játékából, de nagy zűrt kavar, veszélybe sodorja a játékterem összes játékát, de néhány másik játékfigurával igyekszik rendbe tenni a dolgokat…

Ralph egy abszolút szerethető figura, csak kissé suta és ezzel nagy zűrt kever maga körül, amit azért ki is javít. Hatalmas szíve van, ami a mese többi szereplőjéről nem feltétlenül mondható el, de még a „jó” szereplőkről sem mindig. Nekem tetszett, szép mese az összefogásról, a barátságról, az új élet kezdéséről, stb.

Csingiling

A mese főszereplője Csingiling, a kis kíváncsi barkácstündér…
2008: Megszületik Csingiling, aki barkácstündérnek születik, ám elégedetlen a sorsával, inkább szeretne más tündér (víz, kert, állat, fény, stb.) lenni. Azonban kiderül, hogy nincs máshoz tehetsége és sutaságával majdnem tönkreteszi a tavaszt, de megmutatja, hogy igazi barkács…
2009: Tündérföldön eljött az ősz és ennek ünnepére készülnek, Csingiling kapja a megtisztelő feladatot, hogy az értékes holdkőnek tartójogart készítsen. Azonban a lány véletlenül eltöri a tündérport készítő követ, ezért gyorsan B-tervvel kell előállnia…
2010: A tündérek meglátogatják az emberek földjét nyáron, ahol Csingiling belefut Wendy-be, a kíváncsi kislányba, aki „foglyul” ejti őt. A tündérek elindulnak kiszabadítani…
2011: Megrendezik a tündérek Olimpiáját, ahol a különböző típusú tündérek különböző sportokban versenyeznek egymással…
2012: Eljött a tél…Csingiling kíváncsi, ezért bemegy a tiltott zónába, ahol felfedezi, hogy van egy ikertestvére, Periwinkle (jégkék, lila szín)…

Ez egy szó szerint tündéri kis mese, nagyon helyes kis univerzummal és karakterekkel. Megismerjük a tavaszt, az őszt, a telet és a nyarat is tündérföldén, a szokásaikat, a karaktereket, stb. Csingiling egy szeleburdi kis tündér, akinek hatalmas szíve van, de folyton bajba kerül, amikből adottsága révén sikerül megoldania. Tanulságos mese a szeretetről, a barátságról, a kitartásról, a csodák erejéről, stb.

Paranorman

A 2012-es film főszereplője Norman, a halottakkal beszélgető kisfiú. Ám ő lesz az egyetlen, aki segíthet, amikor zombik özönlik el az addig békés városkát…

Jónak mondanám, bár mesének azért kissé durva. Mindenesetre nézhető és a történet valóban egyedinek számít az animációs filmek között. Mondanivalója is van, a kirekesztettségről, magányról, családról, stb. Szóval egyszer mindenképpen ajánlom megnézésre.

9

A 2009-es film főszereplője 9, egy rongybaba, aki céltalanul bolyong egy háború sújtotta a világban, ám egyszer hozzá hasonlóakat talál, rájön, hogy vezetésre teremtetett…

Ez egy nagyon különleges mesefilm 79 percben. Egy gép segítségével az emberiséget legyőzték a robotok. Ekkor egy tudós élete utolsó tetteként létrehoz 9 különböző rongybabát (a művész, a vezető, a harcos, a feltaláló, a veterán, az izomagy, a mérnök és egy gesztikuláló ikerpár), akik képesek a dolgokat megállítani. Ennek a mesének mondanivalója van, a fajsúlyosabb fajtából, nem is igazán a szórakoztatás a célja, bár azért cseppet sem unalmas. A története, a karakterek, a kidolgozottság pedig zseniális.

Alfa és Omega

A 2010-es mese főszereplői Kate, az Alfa (kötelességtudó, komoly) nőstényfarkas és Humphrey, az Omega (szószátyár, viccelődő) farkas, akiket befognak és eddigi boldog vad életükből az ország másik végére szállítanak. A két teljesen különböző farkas és a megmentésükre siető bugyuta társaság haza akarnak jutni…

Nagyon jó kis mese, olyan, mint egy akció-romantikus film. A animációja, a története, a zenéje, a dupla-romantika szál, min-mind zseniálisak.


Gru

A 2010-es mese főszereplője Gru, aki folyton valami világhódító gonoszságon töri a fejét, éppen a Holdat készül ellopni, amikor felbukkan az életében (majd a szívében) három árva kislány….

A története nem sablonos, ritkán főhős ez főgonosz, a kivitelezés sem rossz, de… Nekem az egész mégsem tetszett annyira.

Beowulf

A 2007-es film főhőse Beowulf, a legendás harcos, aki egy szörny (később annak anyja) megölésére készül…

Az animációja az gyönyörű, valami csodaszép, mintha élnének a szereplők, talán még szebbek is. A történte a mitológián alapul, Beowulf onnan lehet ismerős a kedves olvasóknak. Szórakoztató, kalandos, izgalmas, kiváló esti időtöltés.

A tűz gyermeke

A 2010-es film főszereplője a 16 éves Duncan, aki egy emberi anya és egy sárkány apa egyetlen gyermeke. A fiú élete így sem egyszerű már, hiszen a középiskola így is elég rémes, hát még ha valaki hamar „tüzes” lesz, pikkelyesedik a bőre és keresi őt egy pusztító nép vezetője…

Szépen kidolgozott animáció, a története is jó, a karakterek pedig remekül alakítanak. Nekem tetszett, abszolút ajánlom a megnézésre.

A karácsonyfa dala, Kilenc kutya karácsonya, Niko

Mindegyik filmet egyszerre néztem meg, így együtt is elemzem őket. 1999, 2001, 2008-ban készültek el ezek a karácsonyi mesék. Elsőben egy kis fenyő él az erdőben, akit nem visz el senki karácsonyfának, mert túl kicsi, ám az erdő népe egy hirtelen ötlettől vezérelve feldíszíti őt az erdőben található dolgokkal. A másodikban egy rénszarvas készülődik a Mikulás mellett a Karácsonyra, míg távol onnan kutyák kóborolnak a hideg éjszakában. A harmadikban Niko a fiatal rénszarvas a Mikulás szánhúzója szeretne lenni, ezért útnak indul hozzá, nyomában egy kiéhezett farkas falkával.

Miről szólnak a mesék? A szeretetről, a barátságról, a kitartásról, az odaadásról, a hűségről, a bátorságról, a csodákról. Ettől lesz mindhárom mese tökéletes karácsonyi történet…

Mulan

Az 1998-as film főszereplője Mulan, a kínai lány, aki beáll a seregbe beteg apja helyett, amikor a hunok megtámadják az országukat. Eleinte senki sem tudja, hogy a hős, bátor katona, valójában lány.

Valójában van egy második része is, de elmondom erről a véleményem. Disney-hercegnőnek a lány nem kifejezetten való, mert ő nem egy igazi kishölgy, hanem egy erős, bátor harcos, aki a hazája védelmében áll. Szóval a történet már jobb, mint az eddigiek, a kidolgozottság szintén jó. Tetszett, de én nem vagyok oda a Disney-hercegnős mesékért.

Vad galamb

A 2005-ös mese főhőse Virgonc, a kis vadgalamb, aki néhány társával csatlakozik a dicső postagalambokhoz, majd igazi hőssé válik…

A háttértörténet a II. világháború, ahol használtak postagalambokat az üzenetváltásra a hadseregben. Szóval a mese! Nagyon jó, mert ennek is van mondanivalója. Főként a kitartásról szól, de van benne hazafiság, bajtársiasság, stb. Szinte olyan, mintha egy igazi háborúsfilmet néznénk. Nekem bejött!

Arthur és a villangók

A mese főszereplője Arthur, a 10 éves kisfiú, aki csüng nagyanyja meséin, aki különös apró lényekről regél, a villangókról…
2006: Arthur elhatározza, hogy nagyapja feljegyzései nyomán megkeresi a villangók legendás kincsét, hogy kihúzza családját az anyagi csődből, ám élete hamarosan nem várt fordulatot vesz…
2009: Arthur már nagyon várja, hogy újra láthassa a villangó Holdviola hercegnőt, ami el is jön, amikor segélykérést kap a villangók országából…
2010: A gonosz Maltazár átjutott az emberek világába, Arthurnak és barátainak most hatalmas erőre van szükségük a végső győzelemhez…

Nekem tetszett ez a mese, a történet nem kimondottan egyedi, de izgalmas. Ebben is van szerelem, barátság, bajtársiasság, stb. Azt pedig külön imádom, amikor a valóvilág keveredik a mesevilággal, élő szereplők és mesefigurák váltják egymást, tökéletesen kiegészítve a másikat. Abszolút nézhető, folytatásra megérett mesefilm.

Megaagy

A 2010-es film főszereplője Megaagy, a szuper gonosz, aki nem igazán tud semmi igazán gonoszat, rombolót, világhódítót összehozni. Addig, míg ki nem iktatja ellenfelét, a szuperhőst…ekkor új ellenfelet teremt, azonban Titán egy igazi gonosz. Megaagyra szüksége lesz a városkának…

Hát, szórakoztató, klisékkel tűzdelt, de a történet viszonylag egyedi (a fő gonosz a fő jó). Ennyi, egyszer nézhető…


Sammy nagy kalandja

A 2010-es mese főszereplője Sammy, a kis teknős. Sammy 1959-es születése után bemászik a vízbe, később kalandok sorát éli meg legjobb barátjával és nézi az emberi pusztítást, míg 50 évvel később rátalál gyerekkori szerelmére, Shelly-re.

Nagyon aranyos történet, igazából még megható is. Nekem külön tetszik benne a Greenpeace-es vonal. Tetszik benne a visszaemlékezés szerű narrálás is. Jó film, ajánlom megnézni.

Balto

Az 1995-ös mese főhőse Balto a husky-farkas, akit nem igazán tudnak hova tenni alaszkai otthonában. Egy napon azonban járvány tör ki, ami megbetegíti a gyerekeket, de a gyógyszer a vihar miatt nem érkezik meg. Ezért Balto és néhány barátja nekivágnak az életveszélyes útnak, hogy segíthessenek…

A mese igaz történet alapján íródott, végtelenül megható mese a kitartásról, az összetartásról, a szeretet erejéről. Mindenkinek ajánlom, aki szeret kicsit pityeregni. Illetve szívből ajánlom azt is, hogy mindenki olvasson utána Balto igaz történetének is.

Anastasia

Az 1997-es film főszereplője Anasztázia hercegnő, aki amnéziásan nő fel, majd csatlakozik egy szélhámoshoz annak reményében, hogy rájön ki is ő maga. De az útjuk nem lesz veszélytelen, mert nyomukban van Raszputyin a család ősi ellensége…

A mese igaz történetre íródott, de nem részletezem, mindenki olvasson utána Anasztázia Romanov történetének. A mese maga, izgalmas, romantikus, akciódús, néhol kissé sablonos és tartalmazza a klasszikus happy endet. Illetve a zenéje csodálatos és izgalmas.

Pirosszka

A 2005-ös film főszereplői a Piroska és a farkas csapat, akiket a Grimm mese befejezése után láthatunk újra. A rendőrség a csetepatéjuk miatt letartóztatja a kislányt, a nagyit, a farkast és a vadászt is. Ám a vallomások, melyek felelevenítik az eseményeket, homlokegyenest eltérnek egymástól…

Hát ez nem a klasszikus Grimm-adaptáció. Igazából a Grimm-események után járunk, amikor az erdőrendőrség kiért és helyszínel, majd begyűjti a gyanús elemeket, tanukat, bizonyítékokat, stb. Aztán jönnek a vallomások… Igazából a sztori nagyon különleges, tekintve, hogy ilyen mese nem sok van. A szálak szépen fel vannak fűzve, átlátható az eltérő vallomások alapján is a történet. Nagyon klassz kis mese…

Pocahontas

Az 1995-ös mese főszereplője az indiánlány Pocahontas, aki megismerkedik a hazájába aranyat kereső céllal érkező angolokkal és azok egyik jó képű katonájával, John-nal.

Igaz történet az alapja, a szereplők valóban léteztek, érdemes utána olvasni John Smith-nek, Rolfe-nak, Pocahontasnak, Savage-nek, stb. A zenéje nagyon szép, a képi világa is, a karakterek is gyönyörűen ki vannak dolgozva.

Macskafogó

Az 1986-os mese főszereplője az X bolygó, ahol a macskák igyekeznek megpecsételni az egerek jövőjét, ám ekkor lép színre a titkos egérügynök, Grabovszky.

Korának egy igen nagy alkotása, akcióval tarkított, James Bond-os feelinget ad.

+1 Laputa az égi város

Az 1986-os mese főhőse Pazo, a kisfiú, akinek szó szerint az ölébe hullik Sheeta, a kislány. Együtt indulnak el felkutatni Laputát, az égi palotát, azonban kalandjuk cseppet sem veszélytelen.

Nekem ez egy igen kedvenc mesém. Nagyon szép a története, a zenéje, a karakterek csodálatosak. Izgalmas, fordulatos, némi romantikával fűszerezett. Van mondanivalója, főleg, ha magát Laputát tekintjük, mert Laputa világa igazán különleges.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése